Západní Austrálie

Západní Austrálie (anglicky Western Australia) je největší australský spolkový stát, rozkládající se v západní třetině Austrálie. Po ruském Jakutsku je to druhý největší územně správní celek na světě. Stát hraničí na východě s Jižní Austrálií a Severním Teritoriem, na jihu, západě a severu je omýván vodami Indického oceánu.

Metropolí Západní Austrálie je Perth, který má 1,25 mil. obyvatel (s okolím 1,55 milionu, což představuje 70 % obyvatel tohoto státu).[1]

Mezi další významná města patří Mandurah (65 000 obyv.) 60 km jižně od Perthu, Bunbury (45 000 obyv.), Kalgoorlie (28 000 obyv.), Geraldton (25 000 obyv.) a Albany (22 000 obyv.). Zajímavé je i městečko Exmouth.

Geografie

Poloha Západní
Austrálie

Historie

První obyvatelé Austrálie se objevili přibližně před 40 000 až 60 000 lety a postupně začali osídlovat území světadílů. Nejsou známé přesné údaje, kdy první obyvatelé zavítali do oblasti teritoria Západní Austrálie, ale v dobách příchodů Evropanů na kontinent, byla oblast již dobře osídlena.

První Evropan, který toto území navštívil, byl holandský objevitel Dirk Hartog. Vylodil se 27. října 1616 v oblasti nesoucí dnešní název Cape Inscription na ostrově Dirka Hartoga. Po celý zbytek 17. století byla oblast postupně navštěvována holandskými mořeplavci, kteří se příležitostně vyloďovali na pobřeží. Po roce 1700 se do oblasti začínají dostávat angličtí a francouzští objevitelé, kteří začali prozkoumávat vnitrozemí Západní Austrálie.

Historie současného státu je spojena s vyvlastňováním domorodé půdy britskými osadníky známe jako Swan River Colony, založené v Perthu roku 1829. Populace státu se začala rychle zvyšovat po vypuknutí zlaté horečky v 90. letech 19. století v okolí Kalgoorlie.

Jedním ze států Austrálie se teritorium stalo 1. ledna 1901.