Jižní Austrálie

Jižní Austrálie (South Australia) je nejsušším státem Austrálie. K Jižní Austrálii náleží třetí největší ostrov kontinentu: Klokaní ostrov. Ke státu náleželo do 31. prosince 1910 také australské Severní teritorium. Sousedí se všemi kontinentálními státy Australského svazu - ze západu se Západní Austrálií, z východu s Victorií a Novým Jižní Walesem a ze severovýchodu s Queenslandem a se Severním teritoriem ze severu. Jejím hlavním městem je Adelaide.

Geografie

Poloha Jižní
Austrálie

Geografie

Terén se skládá převážně z vyprahlých pouští a polopouští. Je zde několik nevysokých pohoří. Nejvyšší bod je 1435 metrů vysoký Mount Woodroffe. Ze západu do tohoto státu zasahuje rozsáhlá, téměř neobydlená pláň Nullarbor. Od Velkého Australského zálivu se směrem na sever až do Queenslandu táhne široký pás solných jezer, které zde zůstaly po vyschnutí druhohorního moře, které se tu dříve rozkládalo. Nejznámější je největší z nich - Eyreovo jezero je zároveň největší jezero v Austrálii, které se ale naplňuje jenom v létě, jinak má podobu velké solné pláně. V jihovýchodní části země se nachází úrodný pruh země, který je kromě chovu ovcí a dobytka pěstování obilí známý také jako místo, kde dozrává většina produkce australských vín.

Doprava

Státem prochází řada pozemních komunikací, které spojují místní metropoli Adelaide s ostatními regiony Austrálie. Na sever vede Stuartova dálnice do Darwinu, další významné silnice vedou do Melbourne a Sydney. Z Adelaide vychází transkontinentální železnice do Darwinu, která se v Port Augustě kříží s druhou transkontinentální železnicí Sydney - Perth. V jižní a jihovýchodní části země je poměrně hustá železniční síť. Významná je též letecká doprava - a to i ta vnitrostátní.